
-
Гергана Бейчева
- Mar 03 2021
4 важни съвета за развитие на детския Говор, Език и Комуникация
Езиково-говорно развитие
4 важни съвета за развитие на детския Говор, Език и Комуникация
Годините на ранното детство са изключително динамични във всички области на детското развитие и е страхотно преживяване да се наблюдава отстрани, особено за такива ентусиасти като нас логопедите 🙂 Това е период, в който децата учат ТОЛКОВА МНОГО всеки ден, включително и как да говорят. Сега бебешкото бъбрене се превръща в истински думи! Но този период може да е истинско предизвикателство, както за детето, така и за вас, защото много често малкото дете разбира много повече неща, отколкото може да изкаже и понякога се стига дори до сълзи.
В тази връзка се сещам за една случка с братовчед ми, който беше на около 3г. Бяхме при баба ни на село и той казва нещо такова: „Икам пакая!“ и всички първоначално решаваме, че иска да отиде до тоалетната и дружно го подканяме да не се бави и да отива, където трябва. :)) Той, обаче не помръдва и отново „Неее! Икам пакая!“, Вече по-сериозно му се казва да направи каквото трябва! Той, обаче, пак неговата и всъщност и той, и възрастните взеха да се изнервят от ситуацията, докато най-накрая детето не се приближи до една огромна мотика! Искал и той да „копае“ в градината, но ни отне известна енергия, докато се разберем! Точно в този момент детето демонстрира несъвършения си говор, чрез който се опитва да предаде своите желания и мисли, които са напълно ясни и обмислени. Този процес е напълно нормален и следва ние възрастните да помагаме с всички сили.
Ето четири неща, които може да направите, за да подпомогнете детето в неговото говорно, езиково и комуникативно развитие:
ЗАБАВИ ТЕМПОТО
СЛЕЗ НА НИВОТО НА ОЧИТЕ
Ако се замислите и се погледнете отстрани ще забележите колко често подхвърляте думи към детето, докато сте с гръб към него или докато то е с гръб към вас. Това се случва отново заради забързаността ни да направим нещо и да говорим на детето, докато го правим, забавете темпото 🙂 Ако искате детето да научи езика и да стане добър комуникатор, то трябва да предвидите време, за да спрете, да погледнете детето и когато е възможно да клекнете и да сте на неговото ниво. Тази стратегия аз я използвах най-често, когато усещах, че предстои драма на площадката или в магазина с 2-3 годишната ми дъщеря. Така ѝ помагах да се концентрира по-добре върху мен и моето послание към нея. Това помага да се елиминират всички възможни разсейващи неща като играчки, шум или други деца.
ИЗЧАКАЙ
Затова, изчакайте …..и се насладете на момента, наблюдавайки как детето ви учи!
ЗАПОЧНЕТЕ ДА СИ ОБЩУВАТЕ
Най-често се забраняват дейности с ножици и ножове с идеята, че са остри и опасни, но….като всяко ново начинание и тези, „опасните“, си имат определени стъпки в усвояването. Когато говоря за рязане с ножица, то първата такава трябва да е детска и обезопасена, не става въпрос за онази голямата и остра ножица, която възрастните използват. За ножа е същото, първо е добре да се започне с нож за хранене, с който да се маже филия или бисквитка….не е толкова страшно, нали? Но ползите за детето ще са огромни!
От другата страна на медала са тези семейства, който съвсем добронамерено се захващат с обучението на детето да чете и пише….на 4-4,5 години. Не ги обвинявам, четенето и писането са издигнати на пиадестал, като символ на успеха и всеки загрижен за детето се опитва да сподели това знание с него. И те наистина са важни, но не и на тази възраст! Преди да започнете да изпитвате детето на буквите, имате да свършите много друга работа. Нека буквите, цифрите, цветовете бавно да навлязат в речника на малкото дете, като не ги поставяте за цел, а се доверите на естествената любознателност на децата и общуването помежду ви. Говорете за всичко наоколо, което привлича вниманието на детето, задайте му въпроси и изчаквайте отговора, внимателно насочвайте играта и собствените си движения, повтаряйте любими моменти, толкова, колкото ви е приятно и забавно. Забавлявайте се заедно!
Така че спрете да изпитвате и започнете да си общувате!